Málokdo by to čekal, ale lidí, co si umí umýt vlasy, je na světě jako šafránu. Podobně jako těch, co si umí správně vyčistit zuby. (Jak by potvrdila nejedna dentální hygienistka.) No a stejně, jako se u zubů nečistí ani tak zuby samotné, jako spíše prostory mezi zubem a dásní, u mytí vlasů se setkáváme s něčím podobným – nejdůležitější je totiž pokožka hlavy (další v pořadí by pak byly konečky a střední délky vlasů by skončily až jako poslední).
Mikrobiom
Nejvíce nečistot najdeme právě u kořínků vlasů. Ať už těch, které přicházejí z vnějšího světa, tak i těch, které jsou přirozenou součástí “vlasového života”. Hromadí se u nich maz, odumřelé buňky kůže, které následně tvoří lupy, ale také se u nich zachycují plísně a pobíhají kolem nich druhy bakterií a kvasinek, o jejichž přemnožení opravdu nestojíme.
Zde je však potřeba dodat, že zástupci některých bakterií a kvasinek tvoří na naší hlavě mikrobiom, který je nedílnou součástí naší pokožky hlavy! Protože právě jeho úkolem je chránit naši pokožku před patogenními organismy. (A v poslední době se ukazuje, že některé kolonie bakterií pravděpodobně uvolňují do svého prostředí vitaminy a esenciální aminokyseliny, které naši pokožku dokonce vyživují.)
Octový oplach
Pokud se pro získání zdravých vlasů nebojíte trocha experimentování, v rámci vlasové péče je již celou historií prověřený octový oplach na vlasy. Ten připravíte smísením dvěmi lžícemi jablečného octa na jeden litr studené vody.
Když si s ním následně opláchnete hlavu, výrazně pomůžete své pokožce, protože ocet má antimykotické a antibakteriální účinky. Snížíte tím tvorbu lupů a též se z velké části zbavíte ev. svědivosti pokožky.
Jako se vším ale i zde platí, že ne vše se má přehánět – octový oplach tak provádějte pouze párkrát do týdne a ve zbytku dnů se držte studené vody.
A pokud si můžete dovolit investovat více peněz do vlasových produktů, na trhu již lze najít mj. také vlasové vody pro ochranu mikrobiomu na naší pokožce, které se ve spojení s citlivým šamponem postarají o to, aby naše vlasy měly tu nejzdravější půdu “pod nohama”.